Malta

Vēsturiskā Malta un Maltas Republikas salas

Saturs

Par Maltu

Malta ir salu valsts Dienvideiropā un tās īstais nosaukums ir Maltas Republika. Maltas galvaspilsēta ir Valleta, pilsēta ir ieskauta starp diviem līčiem salas ziemeļaustrumos. Maltas Republikā ietilpst četras citas salas – Gozo, Comino un neapdzīvotās Comminotto un Filflas salas. Maltas salu apdzīvo aptuveni pusmiljons iedzīvotāju uz 316 kvadrātkilometriem un tāpēc tā ir viena no visblīvāk apdzīvotajām valstīm pasaulē. Salai ir divas oficiālās valodas, Maltiešu un otra Angļu. Pateicoties siltiem un patīkamiem laika apstākļiem, Maltas Republika ir iecienīts tūristu galamērķis gan vasarā, gan ziemā. Malta par neatkarīgu valsti kļuva 1964. gadā, bet par Republiku 1979. gadā, kad Britu armija pameta to. Gadu gaitā sala ir kļuvusi arvien pievilcīgāka ārvalstu uzņēmumiem, jo īpaši pēc tās pievienošanās Eiropas Savienībai 2004. gadā.

Ko vajadzētu zināt pirms došanās uz Maltu?

Latvijas pilsoņiem dodoties uz Maltu nav nepieciešama vīza un tas padara šo salu par iecienītu tūristu galamērķi. Malta ir ļoti maza valsts un braucot ar auto no vienas salas puses līdz otrai pietiek ar 40 minūtēm, protams ja nav sastrēgumu laiks. Maltas vietējie iedzīvotāji ir ļoti draudzīgi un Maltas Republika ir viena no drošākajām vietām Eiropā, bet no kabatzagļiem gan vajadzētu uzmanīties. Salu apdzīvo imigranti no Eiropas, Āfrikas, Āzijas un protams arī liels daudzums tūristu no visas pasaules, tas padara šo salu par multikulturālu. Patīkami ir tas, ka Malta ir eirozonā un tās valūta ir eiro. Tas ir ļoti labi, jo nav jāmokās ar mūžīgo problēmu mainīt naudu un rēķināt līdzi cik kas maksā. Malta ir katoļu valsts un to var ļoti viegli saprast pastaigājoties pa salu, jo gandrīz uz katras ielas ir sava baznīca un tādas ir vairāk nekā 350. Tāpat daudziem mājās un dzīvokļos ir sava svētā statuja, visbiežāk tā ir Jaunava Marija. No Jūnija līdz Septembrim Maltā notiek daudzi vietējie ciemu svētki, kuros pirotehnika netiek žēlota. Ceļojuma laikā nebūs jāsatraucas par interneta pieejamību, jo Maltā ir labs wifi pārklājums, kuru nodrošina pati valdība un liela daļa bāru, viesnīcu piedāvā bezmaksas iespēju lietot wifi internetu. Malta ir viena no nedaudzajām valstīm, kurā satiksme notiek pa ceļa kreiso pusi un tā tas ir saglabājies kopš Britu valdīšanas laika uz šīs salas.

Maltas osta
Maltas osta saulrietā

Par Maltas galvaspilsētu Valletu

Valleta ir neliela galvaspilsēta, tā ir pati mazākā galvaspilsēta Eiropā, bet neskatoties uz to pilsētā ir daudz ko redzēt un izpētīt. Valleta ir iekļauta UNESCO pasaules mantojumā un tā ir iebalsota kā 2018. gada Eiropas kultūras pilsēta. Ja plānojat apmeklēt Maltu, obligāti apmeklējiet šo galvaspilsētu un izpētiet to, jo katram ceļotājam šī pilsēta liekas savādāka. Pilsēta ir viena no gleznainākajām galvaspilsētām pasaulē, tā valdzina ar savām ēnainajām, līkumotajām ielām un iespaidīgiem bastioniem ar pasakainiem skatiem. Pilsētā varēs aplūkot baroka stila ēkas, kuras uzcēla Svētā Jāņa bruņinieki, kad tie uzturējās Maltā. Vakarā pilsēta pārveršas par izklaides vietu, jo īpaši Straita ielā, kur iespējams izbaudīt dzērienus bāros vai ieturēt romantiskas vakariņas kādā restorānā.

Valletas osta
Valletas osta

Par Gozo salu

Gozo sala atrodas Maltas ziemeļos un tā tiek dēvēta par Maltas mazo māsu. Gozo sala ir tikai 20 minūšu brauciena attālumā ar prāmi un tā ir otra lielākā sala Maltas Republikā. Atšķirībā no Maltas, Gozo sala nav tik blīva un ir daudz zaļāka, kā arī salai ir sava infrastruktūra. Salā nodarbojas vairāk ar zvejniecību, amatniecību un lauksaimniecību. Gozo salas ainavu raksturo šķeltie koraļļi, kuru augstākais punkts ir Ta’Dbiegi kalns kurš ir 194 metrus augsts. Viena no pieprasītākajām apskates vietām Gozo salā ir Azūra logs. Azūra logs bija dabiski veidojusies akmens forma un savu popularitāti ieguva pateicoties seriālam Game of Thrones, kurā kāda no epizodēm tika filmēta tieši pie Azūra loga. (skatīt zemāk attēlā). Diemžēl šobrīd Azūra logs vairs nav, jo tas vētras laikā sagruva, bet joprojām tūkstošiem seriāla fanu un tūristu apmeklē šo vietu. Pavadot kādu laiku uz Gozo salas Jūs sev nodrošināsiet relaksējošu atmosfēru, iepazīsaties ar draudzīgiem vietējiem iedzīvotājiem un izbaudīsiet apkārtējo salas, jūras skaistumu.

Azūra logs pirms sabrukšanas
Azūra logs pirms sabrukšanas

Par Comino salu

Brīvdienas Maltā nebūs izdevušās, ja vismaz vienu dienu nepavadīsiet uz Comino salu. Comino sala vistiešākajā nozīmē ir paradīze uz zemes un tās agrākais nosaukums bija Ephaestia. Comino sala ir pati mazākā no trim apdzīvotajām Maltas Republikas salām. Comino sala ir apdzīvota kopš romiešu laikiem. Salu bija iecienījuši pirāti un tāpēc uz tās tika uzcelts aizsardzības tornis. Franču okupācijas laikā sala tikai izmantota kā karantīnas zona. Comino ir tikai 3.5 kvadrātkilometrus liela. Starp Comino un Cominotto salu atrodas zilā lagūna ar savu kristāldzidro ūdeni un balto smilšu gultni. Zilās lagūnas otrajā pusē ir smilšaina pludmale ar nosaukumu Santa Marija un neliela viesnīca Comino Hotel. Uz salas atrodas viduslaiku kapella, policijas iecirknis, piekrastes sargu tornis, ūdens sūknēšanas stacija, pamesta cūku audzētava, bāka, kapi un helikoptera nosēšanās vieta. Comino ir paradīze snurkulētājiem, nirējiem un vindsērfinga cienītājiem. Paturiet prātā Comino salu, ja Maltu apciemosiet ziemas periodā. Bez ūdens izpriecām uz salas var pastaigāties un papriecēt acis par skaisto dabu un uzņemt burvīgas bildes atmiņām. Sasniegt Comino salu iespējams ar mazajiem prāmjiem, kuri kursē no Marfa un Cirkewwa termināļiem Maltā, kā arī no Gozo salas Mgarr ostas.

Comino salas zilā lagūna
Comino salas zilā lagūna

Ko darīt un apskatīt Maltā?

Malta ir īpaša ar daudz vēsturiskām vietām, kuras būtu vērts apskatīt un redzēt dzīvē. Maltā ir daudz tempļu un pasakaina viduslaiku pilsētiņa Mdina. Mdina tāpat kā citas Maltas pilsētas ir iemūzināta daudzās starptautiskās filmās un apmeklējot šo pilsētu Jūs paši sajutīsieties kā viduskolaikos. Maltas megalītu tempļu paliekas ir vecākās brīvstāvošās akmens struktūras pasaulē un tās ir vecākas nekā Stounhendža un Ēģiptes piramīdas. Noteikti ir vērts apskatīt un izstaigāt Maltas galvaspilsētu Valletu. Par Valletu varat iepazīties šajā rakstā nedaudz augstāk. Tāpat arī neaizmirstiet par Gozo un Comino salām, jo ceļojums nebūs pilnībā izbaudīts, ja nebūsiet apmeklējuši šīs salas. Malta ir ideāli piemērota vieta nirējiem, jo dzidrie ūdeņi ļaus Jums izpētīt rifus, nogrimušus kuģus, lidmašīnas, kuri nogrimuši gar tās krasta līniju ap salu.

Klimats un laika apstākļi Maltā

Tiek uzskatīts ka Maltā laika apstākļi ir paši labākie pasaulē. Tā varētu būt patiesība, jo laika apstākļi Maltā ir labi visa gada garumā, ziemā vidēji 15 grādi un vasarā 30 grādi ar ļoti maz nokrišņiem. Lietus pārsvarā līst tikai ziemas mēnešos. Maltā ir tispisks vidusjūras klimats ar karstām, sausām vasarām, siltiem un mitriem rudens mēnešiem. Savukārt ziemas mēneši ir silti ar nelieliem nokrišņiem. Vēji var būt stipri un bieži, bet relatīvais mitrums reti sastopams zem 40 procentu. Vidēji 300 dienas gadā spīd saule un tas ir burvīgi. Balstoties pēc laika apstākļiem labākais laiks kad apmeklēt Maltu ir pavasarī, vasarā un rudenī.

Maltas pludmales

Pludmales Maltā ir daudz un tas dod Jums iespēju izvēlēties labāko Jūsu vajadzībām. Comino sala ir slavena ar savām burvīgajām pludmalēm, un tas būtu grēks apmeklējot Maltu nedoties uz kādu no Comino salas pludmali. Pati populārākā Comino salas pludmale ir Blue Lagoon (zilās lagūnas pludmale).

Crystal Lagoon pludmale

Crystal Lagoon pludmale atrodas dienvidaustrumos no Blue Lagoon pludmales, Sv. Marijas torņa virzienā. Tas ir burvīgs līcis uz kuru var nokļūt tikai ar laivām, jo to ieskauj stāvas klintis. Tieši tāpat kā Zilās lagūnas pludmale, šī līča ūdens ir neticami skaidrs, un tas ir labvēlīgs peldēšanai, snorkelēšanai un niršanai.

St. Mary’s līča pludmale

St.Mary`s līča pludmale ir neliela un smilšaina. Šī pludmale būs labāka izvēle, ja vēlaties klusāku atpūtu, jo zilās lagūnas pludmale ir ļoti populāra un tūristu apmeklēta. St.Mary`s līča pludmale atrodas tikai 20 minūšu gājienā no zilās lagūnas pludmales.

St. Nicholas’ līča pludmales

St. Nicholas’ līcis sastāv no divām burvīgām, smilšainām pludmalēm. Šīs pludmales slavenas ar daudzveidīgām ūdens aktivitātēm, piemēram, snorkelēšana. Tāpat kā St.Mary`s līča pludmale arī šīs pludmales ir mazāk apmeklētas un nav pārpildītas kā tas ir ar zilās lagūnas pludmali.

Naktsdzīve un izklaide Maltā

Paceville un Bugibba ir divas vietas, kurās pastāvīgi notiek jautras ballītes. Abas vietas ir pārpildītas ar klubiem un bāriem. Klubos un bāros ieejas ir bez maksas. Savukārt uz Gozo salas nakts dzīve būs klusāka.

Klusākas izklaides vietas, kurās izbaudīt mierīgus vīna vakarus ir Valletta’s Strait iela, Valletta Waterfront, Birgu Waterfront, Sliema, Naxxar un Rabat.

Transports un auto īre Maltā

Malta bez automāsīnām nav iedomājama. Malta ir pārpildīta ar automašīnām un paši maltieši nevarētu iedomāties savu dzīvi bez auto. Uz tādas mazas sala kā Malta varētu pārvietoties un iztikt tikai ar sabiedrisko transportu, bet maltieši ir slinki un no savām automašīnām nekādā gadījumā neateiksies.

Ir svarīgi paturēt prātā ka atsevišķos laikos satiksme mēdz būt drudžaina un autobusu grafiks var nesakrist un kavēties. Ir pieejama Tallinja aplikācija, kurā iespējams redzēt maršrutus un kur atrodas Jūsu autobuss. Autobusu maršruti ir daudz un savā starpā labi sasaistīti. Uz salas ir pieejami dažādi taksometru pakalpojumi, kuri savā starpā konkurē un tas ir izraisījis cenu samazināšanos līdz pieejamam līmenim. Lai izīrētu savu personīgo automašīnu Maltā pietiek tikai ar derīgu autovadītāja apliecību. Labākie un lētākie auto nomas piedāvājumi pieejami Skyscanner.net. Tas salīdzina tūkstošiem automašīnu nomas piedāvājumus, lai palīdzētu jums atrast perfektu auto par zemu cenu. Izmantojot Skyscanner, jūs atradīsit zemākās automašīnu nomas cenas dažādās valstīs un lidostās. Vairāk par auto nomu ceļojuma laikā vari iepazīties šeit.

Viesnīcas un apartamenti Maltā

Malta piedāvā dažādus apmešanās vietu veidus un vietas. Jūs varat palikt viesnīcā vai īrēt kādu apartamentu. Ar gadiem attīstoties Maltā ir patīkami plašas iespējas atrast apmešanās vietu ceļojuma laikā. Rezervēt dzīvokli vai brīvdienu villu ir kļuvusi par populāru alternatīvu tradicionālajām Maltas viesnīcām. Malta, kā arī tās mazā māsa Gozo sala piedāvā plašu dzīvokļu, penthouse, studio tipa, privāto brīvdienu villas, tradicionālās lauku mājas, bungalo, viesu namus, apartamentus. Izvēle ir Jūsu rokās. Labākos un lētākos viesnīcu piedāvājumus Maltā mēs iesakam meklēt HotelsCombined.com. Šis serviss vislabāk salīdzina viesnīcu cenas no dažādiem resursiem un piedāvās Jums izdevīgāko variantu. Ja esat cienītāji dzīvot klusākā vietā un atrast kādu apartamentu vai izīrēt istabiņu noteikti izmantojiet Airbnb.com.

Video ieskats no Maltas

Kopsavilkums par Maltu

Dēl sava burvīgā, saulainā klimata Malta ir lielisks ceļojumu galamērķis visa gada garumā. Malta ar savu kultūru un draudzīgiem vietējiem iedzīvotājiem ir kas vairāk par vienkāršu atpūtu pie ūdens. Ceļotāji, kuri reiz ir bijuši Maltā mēdz atgriezties pat vairākas reizes, jo salai piemīt savs šarms ar plašām izklaides iespējām. Malta ir ideāls galamērķis ceļotājiem, kuriem nepatīk gara pārvietošanās no punkta a uz punktu b, jo sala ir neliela un kompakta. Salu varētu salīdzināt ar vienu lielu pilsētu.

Ja Malta tevi ir ieinteresējusi, tad noteikti ieskaties sadaļā Lidojumu Piedāvājumi uz Maltu. Tur tu atradīsi lētas aviobiļetes uz Maltu un piedāvājumus no citām Baltijas valstīm.